Nexans Electra tar form i Norge

8. juli 2025

Nexans har nådd en viktig milepæl i byggingen av Nexans Electra, vårt neste generasjons kabelleggingsfartøy (CLV), når skroget nå har ankommet Ulstein Verft i Norge for utrustning og ferdigstilling. Dette markerer ikke bare et fremskritt innen skipsbygging, men også et betydelig steg i Nexans’ bidrag til det grønne skiftet.

Etter hvert som energimarkedet utvikler seg, øker investeringene i havvind, mellomlandsforbindelser og elektrifisering av installasjoner på dypt vann. Nexans Electra er vårt strategiske svar på denne økende etterspørselen – et avansert fartøy med høy kapasitet, bygget for å levere energi der den trengs mest, med høyere effektivitet, presisjon og bærekraft enn noen gang tidligere.

Bygget for å møte kravene i et lavutslippssamfunn vil Electra styrke Nexans’ totale tilbud innen installasjon av undersjøiske kraftkabler – og befeste vår posisjon som en ledende aktør innen offshore kraftoverføring.

 

Viktig byggetrinn fullført

Skroget til Nexans Electra – som er bygget ved Crist-verftet i Polen – har nå ankommet Ulsteinvik og vil bli slept inn i dokkhallen ved Ulstein Verft for den videre utrustnings- og ferdigstillingsfasen. Skipet skal leveres i 2026 og blir da ett av verdens mest avanserte kabelleggingsfartøy, spesielt utviklet for krevende undervannsoperasjoner.

 

Neste nivå kapasitet

Når skipet er ferdigstilt, vil det være utstyrt med:
• En todelt svingskive på dekk med kapasitet opp til 10 000 tonn
• En svingskive under dekk med kapasitet på 3 500 tonn
• En fiberoptisk tank med kapasitet på 450 tonn

Disse løsningene gjør det mulig å transportere og installere store mengder høyspent AC- og DC-kabler under vann, samt utføre komplekse konstruksjons- og reparasjonsoppgaver på dypt vann.

Utrustningsarbeidet er i gang

Ved Ulstein Verft vil skipet nå gjennomgå utrustning, elektrisk installasjon, isolasjon og røropplegg. Verftet vil også installere hovedkomponentene, inkludert generatorsett, kraft- og fremdriftssystem, dekksmaskineri, vinsjer og dekksutstyr.

 

Utviklet for ytelse og bærekraft

Med en lengde på 149,9 meter og en bredde på 31 meter er Nexans Electra designet for krevende operasjoner med høy manøvrerbarhet og stasjonshold. Skipet vil være utstyrt med landstrømtilkobling, energilagringssystem og være kompatibelt med biodrivstoff – noe som gir et betydelig redusert miljøavtrykk.

 

Skapt i samarbeid – klar for fremtiden

Nexans Electra er designet av Skipsteknisk og bygger videre på erfaringen fra Nexans Aurora, levert fra Ulstein Verft i 2021. Skipet er utviklet i tett samarbeid mellom Nexans, Skipsteknisk, Ulstein Verft og NOV Re.mac.ut – alle ledende aktører innen sine felt. Sammen har vi utviklet et fartøy som kan håndtere hele spekteret av undervannsoperasjoner – fra grunne farvann til dypvannsinstallasjoner – over hele verden

Kontakt oss

Tema som du ønsker mer informasjon om:

Påkrevde felter*

Vennligst sjekk det du har lagt inn for feil

E-postadresse må inneholde @ tegnet

Personlig databeskytter

Det er din rett å nekte behandling og analyse av dine personlige data, og deres bruk til markedsføringsformål

Tusen takk!

Takk for at du kontaktet oss, vi tar kontakt med deg snarlig.

Feil

En feil har skjedd. Vennligst prøve igjen.

Lukk